Παρασκευή 15 Ιανουαρίου 2010

ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ / HELLENIC CHAMPIONSHIP SEVENS 2009 (page / σελίδα 6)

Πρωταθλητές Ελλάδας 2008-9 οι Κολοσσοί Ρόδου

Οι Κολοσσοί της Ρόδου κατέκτησαν τον τίτλο του Πρωταθλητή Ελλάδος μετά την ολοκλήρωση του δεύτερου σκέλους του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Ράγκμπι 7s 2009. H oμάδα της Ρόδου κατέκτησε το Πρωτάθλημα αήττητη σε όλους τους αγώνες και των δύο τουρνουά. Φιναλίστ στον τελικό ήταν οι Spartans, η πιο βελτιωμένη ομάδα του πρωταθλήματος σε σχέση με την περυσινή διοργάνωση.
1o ΣΚΕΛΟΣ - ΔΟΜΟΚΟΣ 9 ΜΑΪΟΥ 2009
Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε στο φιλόξενο Δομοκό το πρώτο σκέλος του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Ράγκμπι 7s. Συμμετείχαν συνολικά έξι ομάδες: οι Αttica Springboks, Athens Rugby και Spartans από την Αθήνα, ο Ηρακλής και οι Lions από τη Θεσσαλονίκη και οι Κολοσσοί της Ρόδου. Πρώτοι και αήττητοι στο πρώτο σκέλος τερμάτισαν οι Κολοσοί. Αναλυτικά τα αποτελέσματα έχουν ως εξής:
Lions - Κολοσσοί 0-43, Αthens Rugby- Spartans 5-17, Springboks - Ηρακλής 17-19, Αthens Rugby - Lions 19 -12, Spartans - Κολοσσοί 0-31, Lions - Springboks 14-12
Κολοσσοί - Ηρακλής 34-7, Spartans - Lions 0-15, Athens Rugby - Springboks 19-17, Spartans - Ηρακλής 17-14, Κολοσσοί - Springboks 17-12, Athens Rugby - Ηρακλής 10-7, Spartans - Springboks 17-10, Athens - Κολοσσοί 0-33
Lions - Hρακλής 12-5
2ο ΣΚΕΛΟΣ - ΝΙΚΑΙΑ - ΣΑΒΒΑΤΟ 13 ΙΟΥΝΙΟΥ 2009
Το δεύτερο σκέλος των 7s , πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο της Νεάπολης στη Νίκαια. Ήταν μάλιστα οι πρώτοι αγώνες ράγκμπυ που έγιναν στην Ελλάδα σε τετράγωνο (χωρίς στίβο) γήπεδο. Οι αγώνες άρχισαν στις 10:00 το πρωί και ολοκληρώθηκαν στις 18:00 με την ημιτελική φάση και τη διεξαγωγή του μεγάλου τελικού.
Koλοσσοί - Athens Rugby 24 – 21, Spartans - Lions 20 – 0, Hρακλής - Springboks 22-17, Ηρακλής - Spartans 19 – 7, Springboks - Lions 20 – 0, Spartans - Koλοσσοί 0 – 36, Lions - Athens 0 – 20, Springboks - Spartans 17 – 10, Hρακλής - Κολοσσοί 14 – 17, Springboks - Athens Rugby 0 – 24, Lions - Koλοσσοί 0 – 20, Ηρακλής - Αthens Rugby 3 – 31, Springboks - Koλοσσοί 7 – 24, Ηρακλής - Lions 20 - 0
Spartans - Athens 19 - 12

Η τελική βαθμολογία μετά την ολοκλήρωση των δύο τουρνουά σε Νίκαια και Δομοκό διαμορφώθηκε ως εξής:
1. Koλοσσοί Ρόδου 30 (αήττητοι), 2. Αthens Rugby 22, 3. Spartans 20, 4. Ηρακλής 18, 5. Attica Springboks 11, 6. Lions 11
Ακολούθησαν ημιτελικοί αγώνες που είχαν τα πιο κάτω αποτελέσματα: Κολοσσοί Ρόδου - Ηρακλής 31 – 7, Αthens Rugby - Spartans 0 – 17.
NIKHTEΣ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΤΕΛΙΚΟ ΚΑΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ ΕΛΛΑΔΑΣ 2009, ΑΝΑΔΕΙΧΘΗΚΑΝ ΑΗΤΤΗΤΟΙ ΟΙ ΚΟΛΟΣΣΟΙ ΡΟΔΟΥ ΕΠΙΚΡΑΤΩΝΤΑΣ ΤΩΝ SPARTANS ME 43 -5.